Dysleksja – jak rozpoznać ją jak najwcześniej

homework-787270_640

Pierwsze objawy dysleksji wykryć możemy już u 4-5 letniego dziecka poprzez analizę aktywności mózgu. Zwykle dysleksja diagnozowana jest u dzieci w wieku 7-8 lat ale warto już od najwcześniejszych lat pilnować czy dziecko odpowiednio się rozwija aby jak najwcześniej pomóc mu przezwyciężyć problemy.

Jeżeli dziecko ma zaległości w szkole czy nie radzi sobie równie dobrze jak rówieśnicy warto sprawdzić czy nie jest to spowodowane dysleksją. Często zdarza się, że dziecko uważane jest za gorsze, rodzice zamiast pomagać krzyczą przez co maluch zamyka się w sobie i jego wyniki są jeszcze gorsze. Najlepsze efekty leczenie przynosi rozpoczęte jeszcze przed nauką czytania, dlatego tak ważne jest aby problem ten rozpoznać jak najwcześniej.

Czym jest dysleksja? Jest to zaburzenie związane z przetwarzaniem fonologicznym. Oznacza to, że dziecko ma problem z przełożeniem obrazu słowa zapisanego na jego brzmienie, a także odwrotnie. Pierwsze objawy jakie możemy zaobserwować to mylenie słów o podobnym brzmieniu, problemy z rymowaniem, a także z prawidłowym wymawianiem wyrazów i słów, które brzmią podobnie. Zaburzenie to pojawia się dość często dotyka od 5 do 17 procent dzieci. Należy także pamiętać, że narażone są również kolejne pokolenia ponieważ co drugie dziecko, które w historii rodziny ma dysleksję ma problemy z wymawianiem, czytaniem oraz dekodowaniem słów. Dlatego bardzo ważne jest aby jak najwcześniej sprawdzać czy nie pojawiają się problemy z dysleksją, szczególnie jeżeli w rodzinie istniały już takie problemy, a w razie wątpliwości warto wybrać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>