Agresywne dziecko

dziecko agresja

U małych dzieci często pojawia się agresja. Trzylatki łatwo się złoszczą kiedy coś idzie nie po ich myśli i dużo dzieci próbuje rozładować gniew agresją. Nie wpadajmy w panikę kiedy dziecko zaczyna być agresywne. Trzeba spokojnie podejść do sprawy i pomóc dziecku poradzić sobie ze złością. Jak reagować na takie zachowanie maluchów?

Bardzo ważne jest aby dziecko wiedziało, że je wspieramy nawet kiedy się złości. Jeżeli maluch wpadnie w złość zacznie tupać, bić i uderzać wszystko co będzie na jego drodze pozwólmy mu na to ale powiedzmy mu jednocześnie „mama/tata jest tutaj jak tylko przestaniesz się złościć możesz się do mnie przytulić”, dajmy dziecku chwilę, a kiedy się zmęczy pozwólmy mu się przytulić. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji kiedy dziecko przychodzi się przytulić i nas uderza, w takim wypadku trzeba znowu dać odczekać chwilę dziecku i powiedzieć mu, że będzie mogło się przytulić dopiero w momencie kiedy się uspokoi. Co zrobić kiedy dziecko podnosi rękę żeby uderzyć nas lub kogoś innego? Najlepiej przytrzymać dziecko za rękę i powiedzieć „nie wolno bić, to boli”. Bardzo ważne jest aby we wszystkich sytuacjach zachować spokój, nie możemy mówić tego ze złością czy podwyższonym głosem bo dziecko zobaczy, że i my zachowujemy się agresywnie. Powinniśmy mówić spokojnie ale stanowczo, jeżeli sytuacje się powtarzają próbujmy na nowo i tłumaczmy i rozmawiajmy z dzieckiem. Może nam się wydawać, że trzylatek nie rozumie jeśli dużo do niego mówimy ale to nieprawda, dzieci rozumieją wszystko, uczą się wzorców i chłonął wszystko ze swojego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>