Dziecko nie umie przegrywać

dziecko nie umie przegrywać

Sytuacja kiedy w czasie zabawy dziecko przegrywa rywalizację i wpada w płacz bo chciało wygrać jest dość częsta. Bywa, że rodzice nie wiedzą jak poradzić sobie z taką sytuacją i nasilają ten problem. Dzieci są dla nas najważniejsze, a nasze dziecko jest najlepsze i tak właśnie powinno być tylko maluch może odczuć zbyt duży nacisk na to że jest najlepszy i nie akceptować przegranej gdyż zawsze jest w centrum uwagi. Jak radzić sobie w takich sytuacjach kiedy dziecko nie umie przegrywać?

Zacznijmy od tego, że oczywiście dziecko powinno być jak najbardziej w centrum naszej uwagi ale musimy nauczyć go również przegrywania i nie zawsze możemy pozwalać mu na wszystko czego chce. Przykładowo jeśli dziecko bawi się w piaskownicy z innymi dziećmi i chciałby dostać nie swoją zabawkę za wszelką cenę musimy mu wytłumaczyć, że nie jest to jego i nie może jej mieć. Tak samo właśnie w sytuacji kiedy maluch bawi się z innymi dziećmi i przegrywa. Musimy wytłumaczyć dziecku, że tym razem przegrało ale nic nie szkodzi bo nie zawsze możemy wygrać. Oczywiście możemy też zaproponować dziecku aby poćwiczyło to następnym razem na pewno pójdzie mu lepiej. Wszystko zależy od sytuacji czy jest to poważna rywalizacja czy zwykła zabawa w ganianego. Dobrze wytłumaczyć maluchowi, że nie we wszystkim musi być najlepszy, niech znajdzie swoją jedną ulubioną dyscyplinę, którą będzie doskonalił.

Nasze podejście jest bardzo ważne, powinniśmy rozmawiać z maluchami jak najwięcej, i spokojnie wszystko tłumaczyć. Czasem wystarczy wytłumaczyć raz, a czasem trzeba zrobić to kilka razy, musimy być cierpliwi i poświęcać czas naszym pociechom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>